Мога да се хвана на бас, че всеки от нас е използвал енциклопедия и безпроблемно може да разпознае една книга като такава, но малцина са хората, които могат да дадат дефиниция за това специфично четиво.Затова реших да посветя днешния си пост именно на тази тема – кратък обзор на появата и развитието на енциклопедиите в нашия свят.
Самата дума е произлязла от гръцки или старогръцки език някъде около новото летоброене. В превод означава “общо познание” или “образование в пълен кръг. Първата ни позната енциклопедия е “Естествена история” с автор Плиний Стари, появила се на бял свят около 77 г. Съдържала е общи познания на различни теми от сферата на природните и изкуствени предмети и явления. Което отговаря на днешното определение за енциклопедия, а именно: вид справочник, който съдържа обобщена информация от всички области на знанието или от определена област.”
Енциклопедията в позната ни днес форма обаче се появява значително по-късно, някъде през XVIII век, през епохата на Просвещението, когато книгопечатането е вече широко разпространено из почти цяла Европа, а университетите активно обучават млади и мислещи хора.
На практика терминът “енциклопедия” се е използвал още от XVI век насам, но първият наистина значим труд в тази област се появява именно в средата на XVIII век. Това е световно известната “Енциклопедия или Тълковен речник на науките, изкуствата и занаятите” на двамата френски учени Дени Дидро и Жан Лерон Д’аламбер.
Както се досещате, постепенно жанрът се развива и се появяват енциклопедии, посветени на различни области на знанието, специализирани и не толкова специализирани. Издават се регионални, национални или посветени на друг вид географска територия енциклопедии, посветени на личности, даден проблем и т.н
Колкото повече се разширява знанието, което може да се включи в тях, толкова по-обемни стават енциклопедиите и започват да се разширяват в два и повече тома. “Британика” например имаше 32 издадени тома към 2010 година. Електронната Уикипедия обаче едва ли някога ще може да бъде издадена печатно с цялото й налично и непрекъснато нарастващо съдържание.