От какво се нуждае един предприемач, за да превърне идеите си в реалност сред горещата конкуренция, с която се характеризира днешната пазарна икономика?
За жалост няма универсално приложима формула за успех. Много от нас се считат за интелигентни и амбициозни, с нюх към бизнеса и стратегическо мислене, но не всеки от нас постига целите си – за всеки победител има стотици, които са отпаднали от играта. Стоян Мавродиев, главен изпълнителен директор на Българската банка за развитие, определя успешните предприемачи като хора с ентусиазъм, предприемчивост, упоритост и – доста важен детайл – нечия подкрепа. Това отговаря и на ценностите на ББР – насърчителна банка с особен фокус върху подпомагането на българското предприемачество. Една от главните мисии на банката е да улеснява достъпа на малките и средните предприятия до финансиране, с което да могат да стартират или развият бизнеса си. Така МСП сектора има шанс да преодолее трудностите, които го възпрепястват много по-силно отколкото застрашават големите корпорации.
Всъщност, ако се вгледаме в дейността на Българската банка за развитие ще видим доста доказателства в подкрепа на това твърдение.
Когато Златозар Димитров решава да започне свой бизнес, той вече разполага с най-важните елементи, които са нужни за това начинание. Има добра идея, която още тогава е знаел, че ще се окаже доходоносна – да отглежда сорт силно люти чушки, които се произвеждат предимно в Африка. Притежава упоритостта, която го кара да кандидатства за финансиране отново и отново, въпреки множеството откази. В крайна сметка открива подкрепата, от която се нуждае – кредит от Микрофинансираща институция ДЖОБС, една от дъщерните компании на Българската банка за развитие. А за предприемчивостта и ентусиазма, с които превръща идеята си в реалност, говори успехът на фирмата му „Ассара“ – единствената по рода си в България. Днес чушките се продават както у нас, така и в държави като Германия, Франция и Гърция.
Същото можем да кажем и за собствениците на Агромил България. Те виждат потенциал за развитие в една от най-старите фабрики за преработка на пшеница в Пловдив – старата соц. фабрика. Кандидатстват за средства по Програмата за развитие на селските райони, за да направят цялостен ремонт на сградата. Обаче срещат спънка – срещат затруднение в намирането на кредитор, а през това време сроковете ги притискат. Това, което накланя везните в тяхна полза е съдействието на Националния гаранционен фонд – гаранцията на обезпечение им печели доверието на банките и проектът е осъществен. Днес Агромил България е успешно предприятие за преработка на зърнени култури, а собствениците му имат амбицията да го превърнат в най-модерното в Европа.
Има още безброй такива истории, които отново и отново доказват кои са качествата, нужни в сферата на предприемачеството. Всички тези хора са вярвали в себе си и в идеята си и са били готови да се борят за нейното реализиране. Помощта, която са получили, също не е за подценяване; често тя се е изразила в помощ да преодолеят най-голямата пречка в професионалния си път – липсата на финансови средства.
Съществува и още един вид подкрепа, която става ясна не от думите на Стоян Мавродиев, а от посоката, в която пое Българска банка за развитие от назначаването му. Само през последните две години отвориха врати три нови дъщерни предприятия – Фондът за капиталови инвестиции, ББР Факторинг и ББР Лизинг. С тях, ББР се превръща в завършена група, а малките и средните бизнеси в страната могат да се възползват от вече пълен набор финансови услуги при добри условия. Някои от тези услуги не се предлагат никъде или почти никъде другаде на финансовия пазар.
В крайна сметка няма точна формула за успех, но определено има неща, без които и най-амбициозните предприемачи не биха се справили. Хубавото е, че винаги има откъде да намерят подкрепа за начинанията си. Останалото зависи от тях.