Кражбата на самоличност е сериозно престъпление, а с появата не Интернет става все по-разпространено. Извършителите са „изпечени“ престъпници, които много добре знаят къде са пропуските в системата.
Един анти-шпионски софтуер може да намали риска от попадане под кибер атака, но никога не е сигурно. Той би трябвало да идентифицира и премахне вредителите, които се опитват да извлекат лична информация. Анти-вирусната програма също е нещо задължително. Уверете се, че и двете се актуализират регулярно.
В днешно време кражбите на самоличност се дължат най-вече на съвременните технологии. Самата кражба се състои в това, че някой е откраднал личните ви данни без разрешение. Представете си, че държите сканирано копие на личната ви карта в електронната си поща. С едно разбиване на паролата онлайн крадците веднага ще се доберат до нея, а може би и до друга ценна информация. Ако дебитната ви карта е свързана към профил за електронно банкиране, някой спокойно може да си попазарува с вашите пари или направо да си ги прехвърли в собствена сметка. Същото се отнася и за паролата в PayPal.
Това, което можете вие да направите, е да действате разумно. Не дръжте ценни лични данни в електронните си пощи и дори не на самите компютри. За целта използвайте външни устройства. Използвайте криптирана парола. Не използвайте такава, която може да се отгатне лесно, и я сменяйте често. Забранете кукитата, защото те позволяват информацията да се запазва след първото й въвеждане. Не създавайте документи с пароли на компютъра ви, в случай че забравите някоя. По-добре си ги запишете на лист. Ако в браузъра пред името на сайта има https, значи може да сте спокойни, че сайтът е сигурен.