Работодателите имат право да изберат кой от явилите се на интервю кандидати ще изберат. Все пак на всеки служител се възлага дадена отговорност, която трябва да се изпълнява и му се заплаща, за да го прави. До тук добре, не отричам правата на мениджърите, но когато на интервю се яви даден кандидат, той също има определени права. Нека хвърлим поглед върху някои от тях…
Първо, искам да ви дам съвет, скъпи читатели. Не изпращайте CV-то си наляво и надясно, а проучвайте фирмите, в които кандидатствате и още по-важното проучвайте ги, ако ви се обадят за интервю. Също така предварително решете дали предпочитате да работите в българска или в чуждестранна фирма. За двете има изградени стереотипи, на които имате право да прецените дали да вярвате или не. Сещам се за някои български фирми, в които условията за работа, както и заплащането е на достатъчно добро ниво… но пък има и такива, в които работата е истинско изтезание. По правило чуждестранните фирми са по-приятни работни места, но не приемайте тези твърдения за чиста монета. Най-добре е да направите собствено проучване и да съберете допълнителна информация от странични източници.
Когато избирате фирмата, в която да започнете работа, имате право да изясните някои неща. Може да не ги повдигате още на интервюто, но ако сте на път да подпишете трудов договор, преди това попитайте: Каква е брутната и нетната ви заплата, на колко ще се осигурявате, подробности за работното време, отпуската и болничните. Ще ви се предостави ли служебен телефон или компютър, както е автомобил, ако дейността ви го изисква. Не е лошо да изясните дали има опция за работа от вкъщи, или задълженията се извършват в границите на офиса. Работи ли се извънредно, как се процедира в подобни ситуации и може би други специфики, обвързани с длъжността, на която бихте започнали работа.
Знаейки повече и съгласявайки се с условията на работното място, увеличавате шанса си след време да кажете: “Аз обичам своята работа”