По-добре ли е да спортувате сутрин или през нощта? Досега съм тренирал единствено вечер след работа, но напоследък започнах да се чудя дали няма по-добра алтернатива. Поразрових се из интернет и открих доста полезна информация.
Както всеки знае, пракуването на физически упражнения е от основно значение за поддържане на тялото и ума здрави и са препоръчителни за всички, независимо от времето, в което се практикуват. Когато спортувате, вие намалявате риска от сърдечно-съдови заболявания и някои видове рак, намаляват и шансовете за развитие на диабет тип 2 и метаболитен синдром, костите и мускулите се укрепват, психичното здраве и настроението се подобряват, а продължителността на живота само се увеличава.
Въпреки всички тези ползи, има някои фактори, които пречат на редовната физическа активност, като сън, храна, ежедневен стрес и основният – липсата на време. Повечето от нас имат възможност единствено преди или след работа. Това кара много хора да се чудят: „Кое е най-доброто време за тренировки?”
Няма идеално време за занимания със спорт или упражнения, но всеки период от деня носи предимства и недостатъци, които трябва да се преодолеят, за да не се наруши добрият ефект от тренировките.
Сутришна тренировка
Най-добрата част от изпълнението на упражнения сутрин е енергията, която ще спечелите за изпълнение на останалите задачи през целия ден. Това е така, защото физическата активност насърчава производството на ендорфин и други вещества, които подобряват доброто настроение. Също така, сутрешната тренировка ни прави психически по-бдителни и бодри, което ще ви е от огромна полза, ако след това трябва да се концентрирате върху работа или някоя сложна задача.
Необходимо е обаче да се внимава с храната преди сутрешните тренировки. Това е така, защото недостатъчно голямата закуска, последвана от физическа активност, може да причини гадене или прилошаване. Храненето преди тренировката трябва да събира в себе си основните групи храни, като въглехидрати, протеини, фибри и мазнини. Тъй като закуската е по-лека храна, изберете хляб, зърнени храни, леки сирена и натурален сок и изчакайте поне един час преди да започнете физическата активност; тялото се нуждае от това време, за да извърши храносмилането.
Друг недостатък на сутрешните тренировки е, че мускулите и ставите са до 20% по-малко гъвкави, отколкото през нощта. Затова е необходимо по-дълго загряване преди тренировка, още повече, ако извършвате по-интензивни и взискателни дейности на тялото.
Ако обаче сте сред онези, които изобщо не могат да се събудят или трудно стават рано сутрин, може да ви е трудно да тренирате по това време на деня. Когато човек не е свикнал с физически занимания сутрин и е принуден да стане, е склонен да не се старае толкова силно, колкото би направил, ако беше по-късно. Също така, тренирането твърде рано може да доведе до недоспиване.
Вечерна тренировка
Едно от основните предимства на тренировките вечерта е, че ще имате тиха сутрин без бягане. Освен това, късните тренировки са чудесен начин да премахнете стреса от изминалия ден и можете да спортувате по-дълго, тъй като не е нужно да бързате за задълженията си. И не само това: мускулите и ставите ви са по-гъвкави през нощта, което намалява шансовете за наранявания, причинени по време на тренировка. Ще имате и повече време за загряване, разтягане в края на серията и по-дълги интервали за почивка между упражненията.
Един от основните недостатъци обаче е възможността за разсейване. Да излезете с приятели или да изгледате един хубав филм след дълъг ден звучи много по-приятно, отколкото тренировка. Можете да се откажете от упражнението, особено ако успеете да убедите себе си, че фитнес залата ще бъде препълнена.
Ако упражненията ви се практикуват на открито, например в спортни зали, инсталирани на площадки, нощната тренировка се превръща в грижа за безопасността, особено в слабо осветени места с малко движение. Времето също е друг неблагоприятен фактор, защото когато вали или стане много студено, най-препоръчително е да останете вкъщи.
Храната също изисква специални грижи за тези, които тренират през нощта. Важно е да се обмисли много внимателно количеството и качеството на храната, изядена през деня и преди практиката, за да се отговори на нуждите на организма, защото през този период тялото се нуждае от равни количества инсулин и въглехидрати. Опитайте се да ядете два часа преди тренировка, за да имате време да усвоите веществата.