Всички ние обичаме музиката. Ако трябва да се обосновем защо, може би ще кажем, че ни навява спомени, свързваме я с преживявания, хора. С една дума – емоция. Но знаем ли обаче как може цялостно да ни повлияе музиката? Отговор на този въпрс ви давам в следващите редове.
Попаднах на експеримент, проведен в Pokerstars – онлайн покер зала, където помолили някои от професионалните си играчи да споделят дали обичат да слушат музика преди игра и коя им е любимата. Мнозина посочили класическата музика, като твърдели, че ги отпуска, помага им да останат съсредоточени и да генерират положителни мисли. Останалите, включил се в проучването, споделили и за други видове музика, които зависили от настроението, което искали да постигнат. Бразилецът Андре Аккари, например, избрал самба, позната музика, която му осигурявала сигурност. Други като сингапуреца Брайън Хуанг слушали рок и дори хеви метъл – това бил начин да се развеселят или да се подготвят за по-агресивна игра на масите.
Не само типът музика, но дори и как я слушаме влияе върху поведението на нашия мозък. Учени от Оксфордския университет публикуваха статия, според която в определена степен на „шум“ се подобряват работата и креативността ни. Те твърдят, че прекалено много шум като музика с много големи децибели, ограничава капацитета ни, прави ни способни да обработваме по-малко информация и следователно намалява нашата продуктивност.
Музиката е свързана с паметта, емоциите, настроенията и нашия творчески капацитет, а също и с езика. Бебетата реагират по-рано на музикални стимули, отколкото на езиковите послания. Интересното е, че музиката и езикът засягат лявата и дясната страна на мозъка и двете са свързани с учебните процеси. Често се наблюдава при хора с аутизъм или церебрална парализа, които въпреки че имат затруднения с езика, притежават по-добра способност да се изразяват чрез музикални инструменти и произведения.
Музиката води до места в мозъка ни, които избягват езика. Или с други думи – музиката служи за изразяване на това, което думите не могат.