Темата с миналото винаги е представлявала интерес за мен. Стари легенди, разкопки, открития – толкова е мистично и вълнуващо. Именно затова искрено се зарадвах като чух по новините, че археолози от Египет са попаднали на място, на което има много наброй неотворени саркофази. Представяте ли си – запазена история на над две хилядолетия, която проговаря днес?
Тъй като в африканската държава искат да възродят туризма, се отделиха много средства за разкопки. Така от началото месец септември започват да се разкриват невероятни находки. Първоначално бяха намерени 13 саркофага на възраст около 2500 години на дъното на гробница в некрополът Сакара, който се намира югозападно от Кайро. След седмица последваха още 14 други от същото място. После достигнаха 59, а сега вече, мисля, че подминава 80.
Освен колосалната бройка, тук интересното е, че саркофазите не са отворени. Досега това много рядко се бе случвало, тъй като иманяри са ограбвали гробниците и съответно са проверявали и мумиите за скрити съкровища. Но днес експертите имат толкова много на брой затворени саркофази, които ще могат да изследват и да дадат заключение за начина на погребване в миналото. Надявам се да научим и малко повече за биологичното развитие на хората от онова време.
Искам да споделя с вас, че мястото, на което са открити тези ценности, се намира в Сакара, разположено на 25 км южно от пирамидите на Гиза. Представлява обширен некропол, в който особено се откроява известната стъпаловидна пирамида на фараона Зосер, първата от фараонската ера. Този паметник на културата, построен около 2 700 г. пр. Н. Е. от архитекта Имхотеп, се счита за един от най-старите в света.