Нека си признаем – вече не сме развълнувани от пътувания до претъпкани с туристи дестинации. Те може да са страхотна отправна точка за стартиране на манията по пътешествията, но всеки уважаващ себе си приключенец знае, че най-красивите места обикновено са скрити. Трябва да се отдалечиш и отцепиш, за да достигнеш до тях. Едно такова предложение е за подводни градове.
Ако си мислите, че ви агитирам да се гмуркате, то грешите. Днес ще ви дам информация за няколко подводни града, които може да видите и от повърхността. Историята на всеки един от тях е уникална и някои са естествено потопени, а други – заради изграждане на съвременни технологии. Готови ли сте да се гмурнете в текста?
Започвам от Канада, където има не един, а множество потопени градове. Причината е, че се налагало изграждане на воден път. Тъй като те са били точно по проекта, десетте общини в Онтарио са изселени и залети. Ако днес се разхождате там, то със сигурност ще забележите някои тротоари и по-високи сгради, които стърчат над водата.
Пренасяме се и в топла Ямайка, където в края на 17-и век от цунами е потопен най-големият и обичан пристанищен град. Освен че там се е намирал парламента, мястото Порт Роял е било любимо и на пиратите. Днес руините му са запазени, като част от тях са под вода, а другите се виждат от брега. Постоянно нещо изскача оттам и затова е приет като културно наследство в страната.
Завършвам и с испанското село Сейнт Рома де Сау, което по незнайни причини е изцяло под вода. Единственото, което се вижда от брега, е камбанарията на църквата. Интересното е, че при суша и отлив, водата изчезва и може да се посетят всички руини. После пак се покриват и остават загадка. Любопитно, нали?