Предупреждавам ви, ще си говорим за икономика.
Дългата опашка е теория за продажбите на пазара, разработена от американеца Крис Андерсън някъде през 2003, ако не ме лъже паметта. Тогава той публикува в списание Wired статия на тази тема с оригинално название – the long tail.
За визуализиране на идеята се използва класическата крива на търсенето, като към нея се прави следното уточнение. В главата на кривата са хитовите продукти, които са най-известни, най-търсени и най-успешни. Те обаче са такива само в един отрязък от време и не завинаги. Освен това малко като видове стоки. На пазара има много повече не хитови, а по-скоро нишови продукти. Търсенето при тях е значително по-малко, отколкото за останалите стоки, но е много по-продължително. Те формират почти безкрайната опашка в кривата.
Каква е идеята на Андерсън?
Според него сборът от продажбите на всички онези нишови стоки в опашката е достатъчно голям, за да задмине оборотът от хитовите стоки. Следователно значението на тези продукти е изключително важно за бизнеса, защото те са насочени към незадоволени до момента потребности на някои потребители.
Уловката?
Ако имате магазин или склад, физическото ви пространствено за излагане на продуктите е ограничено и за вас нишовоте такива стават нерентабилни. Затова концепцията за “дългата опашка” се използва най-вече в онлайн средите. Ключови примери са онлайн магазините на amazon и ebay, където нито една от предлаганите стоки не се пази във фирмен склад, а всичко е виртуално. Стоки, които имат ясно изразени нишови и хитови продукти са например книгите, филмите, музиката, телевизионните предавани и др.
Надявам се, че съм обяснил концепцията разбираемо. Ако ви е станало интересно, Крис Андерсън има и две книги, преведени на български, които може да погледнете при желание от ваша страна.