Знаете ли, че шипката е една от най-богатите на витамин С билки? Това не е единственото й достойнство, но аз ще се съсредоточа основно върху него.
Първо обаче нека видим под какъв вид може да се приемат цветовете на този храст. Мисля, че най-разпространената форма е в чай и отвара, но от шипка често се приготвят и мармалади, сиропи, желета. Лично аз съм фен на чайовете и на мармалада, който е много вкусен, намазан на филия или като пълнеж в кифлички.
Сега по същество… шипките са най-богати на витамин С, когато цветовете им са червени и узрели. Това се случва през есента, иначе цъфтят в периода април-май. Когато шипките с оберат, се подлагат на съответна обработка в зависимост от целите, за които ще се използват. Аз все се каня да пробвам да си изсуша шипки вкъщи, но още не съм го направил… Иначе в най-доброто си състояние в 100 гр. от узрелите цветове (или плодове, не знам кое е по-коректното наименование) се съдържат по 2 гр. витамин С. За сравнение в 100 гр. ябълки имаме само 9 мг витамин С, в 100 гр. праскови – 8 мг, в малините – 20 мг. Ягодите и мангото са с по 60 мг, а лимоните с 65 мг. Мандарините и грейпфрутите пък съдържат по 45 мг.
Това ясно показва колко много пъти шипката превъзхожда плодовете, като вземем предвид в съотношението на витамин С помежду им. И само да напомня, че 1 гр се състои от 1000 милиграма.