Темата за здравословния хранителен режим е актуална, особено в началния период на годината. Точно затова реших да обърна внимание на две величини, които лесно ще ни помогнат да следим и поддържаме добра форма и тегло. Това са гликемичният индекс и гликемичният товар.
Концепцията за гликемичния индекс се появява през 80-те години. Тогава се наблюдава, че храните, които имат еднакво количество въглехидрати, имат различен ефект върху нивото на захарта в кръвта. При хранене тялото разгражда по-голямата част от храната и получава въглехидрати от въглерод, включително глюкоза. Тази молекула е основният източник на енергия за клетките.
Времето, необходимо на тялото да преобразува въглехидратите и освобождаването на глюкоза в кръвта, варира в зависимост от вида им. Някои храни имат въглехидрати, които карат нивата на кръвната захар да се покачват бързо, докато други имат по-бавен ефект. ГИ измерва скоростта, с която храната е в състояние да повиши нивата на глюкоза в кръвта. Храните с по-висок ГИ повишават кръвната захар по-бързо от храните с по-нисък гликемичен индекс.
От друга страна, ГИ не взема предвид, че когато ядем разнородни храни, съдържанието им не е само въглехидрати. В случай на чиста глюкоза, това няма значение, тъй като е 100% въглехидрати. Но как да сравним глюкозата с храна, която има и протеини, липиди, вода, фибри, витамини, минерали и т.н …?
За да се отговори на този въпрос, се появява концепцията за гликемичен товар. Той се определя като продукт на ГИ от количеството усвояващи се въглехидрати, съдържащи се в пропорцията на използваната храна. Може да кажем, че докато ГИ се отнася до скоростта, с която даден вид въглехидрати се абсорбира и преминава в кръвта, ГТ се отнася до интензивността на инсулиновия отговор, който приетата храната ще предизвика.